Faktura wystawiona przez podatnika wykreślonego z VAT
Według art. 96 ust. 9 wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT bez zawiadamiania o tym, dokonuje naczelnik urzędu skarbowego z urzędu, między innymi w następujących przypadkach:
- podatnik nie istnieje lub
- mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem, lub
- dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym okażą się niezgodne z prawdą, lub
- podatnik albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.
Prawo do odliczenia VAT przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jednakże uzależnione jest ono od niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (z późn. zm.). Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a w/w Ustawy, nawet, gdy faktura jest poprawna w swej treści, ale została wystawiona przez podmiot nieistniejący, nie stanowi podstawy do odliczenia podatku VAT.
Według Trybunału Sprawiedliwości , aby odliczenie podatku naliczonego zostało przyznane wymagane jest przede wszystkim spełnienie wymogów materialnych nawet wówczas, gdy niektóre wymogi formalne zostały pominięte przez podatników.
Jeżeli podatek VAT wynika z faktury, która dokumentuje zdarzenie gospodarcze, które nie miało miejsca, wówczas faktura ta nie uprawnia do odliczenia wykazanego w niej podatku. W sytuacji, gdy transakcja gospodarcza miała miejsce, a podmiot wystawiający fakturę daje się tylko zidentyfikować jako istniejący na rynku, to brak rejestracji jako podatnika VAT nie jest przeszkodą, aby z wystawionego przez niego dokumentu odliczyć podatek VAT.
W wyroku TS UE z dnia 22 października 2015 r., w sprawie C-277/14. Trybunał uznał, że przepisy dyrektywy o VAT sprzeciwiają się przepisom krajowym, które odmawiają podatnikowi prawa do odliczenia VAT z faktury, która została wystawiona przez podmiot, który wg przepisów uważany jest jako nieistniejący.
Korzystny dla podatników jest również wyrok WSA w Gdańsku, w wyroku z 27 kwietnia 2011 r.,
I SA/Gd 190/11 stwierdzono, iż podatnik ma prawo do odliczenia VAT, zapłaconego z tytułu nabycia usług wykonanych przez podmiot niezarejestrowany do VAT wówczas, gdy faktury zawierają wszystkie informacje wymagane przez przepisy podatkowe, a w szczególności - informacje niezbędne do ustalenia tożsamości wystawcy.